הערכת שווי הנכס לפני קניית בית

מעוניינים לקנות דירה או בית מאדם פרטי? האם ביצעתם הערכת שווי הנכס לפני קניית בית או דירה? ובכן, חשוב לדעת כי לפני חתימה על הסכם מכר או רכישת נכס למגורים חשוב לבצע הערכת שווי מקצועית באמצעות חברה מנוסה המתמחה בכך. הערכת שווי תאפשר לכם לדעת בוודאות מהו ערך הנכס והאם המחיר המבוקש משתלם וריאלי. ללא הערכת שווי הנכם מסתכנים ועלולים לשלם יותר משוויו של הנכס בפועל. הערכת שווי של נכס למגורים כוללת שקלול של פרמטרים רבים כגון גודל הבית, איכות הבנייה, ליקויי בנייה קיימים, סביבת מגורים, גישה לכבישים מהירים, קרבה לפארקים, מוסדות חינוך, תחבורה ציבורית, בית כנסת וכו'. כמו כן, בעת הערכת שווי הנכס עורכת החברה המקצועית בדיקה מקיפה כדי לגלות בכמה נמכרו נכסים אחרים באזור, לעתים באותו בניין, ונלקחים שיקולים אחרים בהתאם למאפייני המשפחה וצרכיה הייחודיים.

שמאות מקרקעין ומתווכי נדל"ן

הערכת שווי הנכס לפני קניית בית ניתן לבצע על ידי שמאי מקרקעין מוסמך ומקצועי, חברת בדק בית או על ידי מתווך נדל"ן בעל ידע רב וניסיון עשיר. כמו כן, כדאי לדעת כי קיימים מאגרי מידע ממשלתיים ואתרים באינטרנט המאפשרים לבדוק עסקאות שהתבצעו באזור המגורים המועדף על מנת לקבל הערכה כללית של שווי הבית בו מעוניינים. עם זאת, אין תחליף להערכת שווי נכסים על ידי אנשי מקצוע מנוסים. יש פרמטרים רבים שיש לקחת בחשבון, וחשוב לזכור כי דירה עם נוף לים תעלה יותר מדירה הפונה לבניין אחר, למרות ששתיהן באותו בניין מגורים. אגב, בבואכם לקחת משכנתא תיאלצו על ידי הבנק לשלם עבור שמאי מקרקעין כדי להעריך את שווי הנכס.

כמו כן, יש להתחשב במאפייני הנכס עצמו, כמו גודל הדירה, מפרט טכני, רמת האבזור, ליקויי בנייה (בדקת בית), נכס אחרי שיפוץ או נכס שיש לבצע בו רמונט מקיף ועוד.